سلاااام، امیدوارم استیکرها و ماگ‌هامون رو دوست داشته باشی، راستی ارسال‌مون برای خریدهای بالاتر از ۲۵۰ هزارتومان رایگانه!
کشور سوئیس در قاره اروپا قرار دارد و گران‌ترین کشور اروپا است. شهر زوریخ که پرجمعیت‌ترین شهر سوئیس یکی از زیباترین شهرهای جهان است.

سرزمینِ کوه آلپ

سوئیس زیباترین و البته گران‌ترین کشور قاره اروپا با جمعیتی ۸,۶ میلیون نفری در تلاقی اروپای غربی، مرکزی و جنوبی واقع شده است. شهر بِرن پایتخت و یکی از زیباترین شهرهای این کشور کوچک است. سوئیس از جنوب با ایتالیا، از غرب با فرانسه، از شمال با آلمان و اتریش و از شرق با لیختن‌اشتاین مرز مشترک دارد. آب و هوای این کشور کوهستانی است و علاوه بر کوهستان آلپ در جنوب، قله‌های بلند بسیاری از جمله کوهستان معروف ژورا در شمال غربی آن قرار دارند. در این کشور سرسبز و زیبا، فلاتی با تپه‌ها و دشت‌ها و رودخانه‌های فراوان وجود دارد. ۳۸٪ زمین‌های این کشور مختص کشاورزی و ۳۱,۵٪ آن پوشیده از جنگل است. سوئیس به طور کلی به سه منطقه‌ی جغرافیایی کوه‌های آلپ سوئیس، ناحیه‌ی میتلاند یا فلات سوئیس و کوه‌های ژورا تقسیم‌بندی می‌شود. تراکم جمعیت در مناطق کوهستانی کمتر از میانگین است، در حالی که قسمت‌های شمالی پرتراکم و پرجمعیت‌تر هستند. 

کشور سوئیس در قاره اروپا قرار دارد و گران‌ترین کشور اروپا است. شهر زوریخ که پرجمعیت‌ترین شهر سوئیس یکی از زیباترین شهرهای جهان است.

سیاست در سوئیس

کشور سوئیس در تاریخ ۱ اوت ۱۲۹۱ تاسیس شد و این روز تعطیل ملی در این کشور است. این کشور از ۲۶ ایالت تشکیل شده است که “کانتون” خوانده می‌شود. براساس گزارش‌های منتشر شده، سطح کیفیت زندگی در سوئیس در بالاترین نقطه قرار دارد و مردم این کشور دارای رفاه اجتماعی و اقتصادی خوبی هستند. در ۲۹ مه سال ۱۸۷۴ با تصویب قانون اساسی سوئیس، نظام سیاسی این کشور مرکب از دموکراسی مستقیم و غیرمستقیم بر مبنای حاکمیت مردم و جدایی از قدرت‌ها بنا شده است. همه‌ی شهروندان سوئیسی بالای ۱۸ سال واجد شرایط رای دادن هستند و با توجه به فرهنگ سیاسی غنی و پیشرفته و به پشتوانه‌ی قانون اساسی و تجارب تاریخی ارزشمند، مردم این کشور اعم از زن و مرد در فرآیندهای قانون‌گذاری و اجرایی نقشی اساسی و مشارکتی فعال دارند. در کشور سوئیس چندین دفتر و سازمان‌ بین‌المللی واقع شده است. دفاتر مختلف سازمان‌های بین‌المللی، از جمله ستاد مرکزی فیفا، دومین دفتر بزرگ سازمان ملل و ساختمان اصلی بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی در شهرهای زوریخ، ژنو و بازل مستقر هستند. اکثر فرودگاه‌های بین‌المللی و اصلی سوئیس نیز در همین شهرها واقع شده‌اند. مردم این کشور با چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش حرف می‌زنند، به همین دلیل سوئیس به کشور چند زبانه معروف است. این کشور چون به دریا راه ندارد، فاقد نیروی دریایی است؛ اما در کرانه دریاچه‌های مرزی‌اش گارد ساحلی دارد. 

کشور سوئیس در قاره اروپا قرار دارد و گران‌ترین کشور اروپا است. شهر زوریخ که پرجمعیت‌ترین شهر سوئیس یکی از زیباترین شهرهای جهان است.

اقتصاد سوئیس

سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. این کشور عضو اتحادیه اروپا نیست؛ اما در سال ۱۹۹۹ با قراردادی با اتحادیه اروپا، به عضویت انجمن تجارت آزاد اروپا(ان‌اف‌تی‌اِی) درآمد. به موجب این قرارداد، تجارت و داد و ستد بین سوئیس و کشورهای اروپایی آسان‌تر و دسترسی به اقتصاد بین‌الملی هموارتر شد. بانکداری در سوئیس یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کشور محسوب می‌شود و تحت نظارت قدرت بازارهای مالی است که قدرت آن برگرفته از یک سری از قوانین فدرال است. مردم سوئیس یک ملت مرفه با سرانه تولید ناخالص داخلی بالاتر از بسیاری از کشورهای اروپای غربی است، علاوه بر این، ارزش فرانک سوئیس در مقایسه با سایر ارزها نسبتاً با ثبات است. یکی دیگر از بخش‌های مهم اقتصادی کشور سوئیس، صنعت گردشگری آن است. شهرهای زوریخ و ژنو از جمله‌ی گردشگرپذیرترین شهرهای سوئیس و اروپا هستند و سالانه تعداد زیادی توریست و مسافر از این شهرها و کوهستان‌های اطراف آن‌ها، به خصوص در فصل زمستان بازدید می‌کنند. علاوه بر صنعت گردشگری، سوئیس در بخش صنعت ماشین‌آلات و همچنین تولید ساعت در رتبه‌های برتر قرار گرفته است. این کشور تقریباً ۵۰ درصد از مجموع تولید جهانی ساعت را در اختیار دارد و ساعت‌های لوکس و گرانقیمت ساخت این کشور در دست بسیاری از سلبریتی‌ها و افراد ثروتمند جهان می‌درخشد. صنعت شکلات‌سازی در سوئیس هم از قرن ۱۸ میلادی آغاز به کار کرد و در اواخر قرن ۱۹ به شهرت جهانی رسید. هر سال ۷ میلیون قطعه شکلات معروف “تابلرون” در شهر برن سوئیس تهیه و تولید می‌شود.

فرهنگ کشور سوئیس

مردم سوئیس دارای فرهنگ غنی و پرباری هستند. هرچند این کشور جزو مراکز فرهنگی اروپا نیست، اما خانواده و حفظ حریم آن بسیار مهم است. خانواده‌ها در سوئیس عموما کوچک‌اند و پدر مادرها اغلب یک یا دو فرزند دارند. آداب معاشرت در این کشور به خوبی رعایت می‌شود و بیشتر مردم هنگام احوالپرسی با هم دست می‌دهند. ادبیات در سوئیس تحت تأثیر زبان‌های این کشور است. از آثار ادبی معروف این کشور می‌توان به رمان “هایدی” نوشته‌ی یوهانا اشپیری و همچنین رمان “خانواده‌ی سوئیسی رابینسون” اثر یوهان ویس اشاره کرد. مسیحیت دین اصلی کشور سوئیس است و اسلام پس از مسیحیت،  دومین دین غالب کشور سوئیس محسوب می‌شود. مسلمانان در تمامی شهرهای این کشور پراکنده‌اند و مراکز زیادی برای مراسم مذهبی در اختیارشان قرار داده شده است.

کشور سوئیس در قاره اروپا قرار دارد و گران‌ترین کشور اروپا است. شهر زوریخ که پرجمعیت‌ترین شهر سوئیس یکی از زیباترین شهرهای جهان است.

در این کشور با توجه به اقلیم، فرهنگ و زبان‌های مختلف، شاهد تنوع و تفاوت غذایی و خوراکی در مناطق گوناگون هستیم. محصولات لبنی از جمله پنیر یکی از تولیدات داخلی و پرطرفدار این کشور است. ۲۲٪ از کل جمعیت سوئیس را مهاجران تشکیل می‌دهند که اغلب به خاطر کار و مشکلات اقتصادی راهی این کشور شده‌اند.

نویسنده: رقیه فرجی

به اشتراک بزار تا دوستامون هم استفاده کنن :))

تا اینجا که اومدی یه توک‌پا اینجا هم برو!