مهراد هیدن یکی از خوانندگان معروف رپ فارسی است که از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود رو آغاز کرده است. او آلبوم ذوزنقه را به تازگی منتشر کرده است.

با اوج‌گیری موسیقی رپ فارسی در ایران، خوانندگان بسیاری پا به عرصه‌ی این سبک از موسیقی گذاشتند و توانستند با تکیه بر استعداد و توانایی‌های خود و الهام گرفتن از موسیقی رپ، طرفداران زیادی را جذب کنند. یکی از این خوانندگان و موزیسین‌های محبوب رپ فارسی مهراد مستوفی راد معروف به مهراد هیدن است. این رپر جوان طی این سال‌ها با انتشار آلبوم‌ها و تک آهنگ‌های مختلف توانسته جایگاه خوبی برای خود در موسیقی رپ فارسی دست و پا کند. او در سبک‌های رپ، هیپ‌هاپ و راک فعالیت می‌کند و از سال ۱۳۸۱ به طور رسمی کار خود را آغاز کرده و به شهرت و محبوبیت زیادی دست یافته است.

آلبوم‌های مهراد هیدن

مهراد هیدن از زمان شروع فعالیتش، علاوه بر انتشار تک آهنگ‌های مختلف، چندین آلبوم هم روانه بازار کرده است که همگی جزو پرفروش‌ترین‌ها بوده‌اند. “تونل ۱”، “تونل ۲”، صفر و ذوزنقه چهار آلبوم مهراد هیدن از آغاز فعالیت تاکنون هستند. در این بخش از مقاله نگاهی به جدیدترین آلبوم او یعنی “ذوزنقه” می‌اندازیم.

ذوزنقه؛ بی‌نقص، نوآورانه و متفاوت 

جدیدترین آلبوم مهراد هیدن به نام “ذوزنقه” بعد از چند سال انتظار بالاخره سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ منتشر شد. آلبومی متفاوت از کارهای قبلی او با سبکی نوآورانه در ۱۴ ترک ساخته شده است. در این آلبوم مهراد هیدن با هنرمندانی چون سامان ویلسون، محمدرضا شایع، مودی موسوی و دی سون همکاری‌هایی داشته است. به گفته‌ی بسیاری از طرفداران رپ فارسی، این آلبوم به دلیل آهنگسازی بی‌نظیری که داشته، جزو بهترین مجموعه‌ی آهنگسازی در تاریخ رپ فارسی است. آهنگسازی این آلبوم را مهراد هیدن و مودی موسوی بر عده داشته‌اند. مهراد هیدن بیشتر ترک‌های آلبوم ذوزنقه را در سبک راک ساخته و منتشر کرده است. «ذوزنقه»، «هزار»، «رفتم تو دلش»، «چیپ»، «آرامش»، «کج»، «لالایی»، «بیل»، «خواهشا»، «سایکو سلام»، «جاهل»، «دان دان»، «طلوع» و «کلاغ پر» چهارده ترک آلبوم ذوزنقه‌ی مهراد هیدن را تشکیل می‌دهند. 

نگاهی به ترک‌های آلبوم ذوزنقه 

ترک کلاغ پر اینترو و شروع کننده‌ی آلبوم ذوزنقه است. یکی از ترک‌های شنیدنی این آلبوم که نقطه‌ی مثبت آن آهنگسازی بی‌نظیر و قوی و اجرای فوق‌العاده‌ی مهراد هیدن است. هیدن در این آلبوم با کمک تجربه‌ی خود در خوانندگی و آشنایی با جزئیات موسیقی رپ فارسی به خوبی از پس پستی و بلندی‌های بیت برآمده و با استفاده از صدای دلنشینش کار متفاوتی را ارائه کرده است. کلاغ پر رپ نیست و مدت زمان کوتاهی هم دارد. 

قطعه‌ی بعدی آلبوم ذوزنقه ترک هزار است. به گفته‌ی بسیاری از طرفداران رپ فارسی، هزار بهترین ترک این آلبوم است. آهنگسازی و آلات موسیقی استفاده شده در این آهنگ، شنونده را یاد موسیقی جنوبی و سازهای موسیقی آن نواحی می‌اندازد. مهراد هیدن و سامان ویلسون با کوراس خیلی خوب و هماهنگ، ترک رپ بی‌نظیری را اجرا کرده‌اند.

مهراد هیدن یکی از خوانندگان معروف رپ فارسی است که از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود رو آغاز کرده است. او آلبوم ذوزنقه را به تازگی منتشر کرده است.

رفتم تو دلش سومین ترک آلبوم ذوزنقه است. در این ترک شاهد هنرنمایی مهراد هیدن و محمدرضا شایع هستیم. رفتم تو دلش با خوانندگی مشترک هیدن و شایع ساخته شده است و مثل قطعات قبلی دارای آهنگسازی قوی و بی نقصی است. از نقاط قوت این ترک فلوهای جدیدشان هست که به ترک حس تازگی بخشیده است. 

چهارمین ترک آلبوم، آهنگ چیپ نام دارد و به جرات می‌توان گفت بهترین ترک آلبوم ذوزنقه‌ هم است. برای آهنگسازی این قطعه از گیتار الکتریک استفاده شده است و در پایان ترک هم یک گیتار الکتریک با وایب خیلی خوب می‌شنویم. چیپ شبیه به سبک راک ساخته شده و در مجموع آهنگ خوب و متعادلی است. 

از نقاط قوت و مثبت آلبوم ذوزنقه می‌توان به بخش آهنگسازی آن اشاره کرد. «آرامش» یکی از ترک‌هایی است که با آهنگسازی بی‌نظیر، قشنگ و دلنشین ساخته شده است. این ترک، رپ نیست، ولی به قدری حس خوبی دارد که آرامش را می‌شود از لحن خواننده دریافت کرد. 

ترک کج یکی از بهترین قطعات و به نوعی ترک احساسیه آلبوم ذوزنقه است. این قطعه هم بی‌نقص هست و هم کورس زیبا و دلنشینی دارد. آهنگسازی این ترک هم مثل بقیه ترک‌ها بینظیره و تنها نقطه ضعف کار از نظر طرفداران موسیقی رپ فارسی، کوتاه بودن آهنگ است.

ترک لالایی یک ترک آرامش‌بخش و احساسی است. گیتار تو بیت فوق‌العاده‌‌، ملودی قشنگ و صدای جذاب و دلنشین مهراد باعث شده تا یک اثر قوی و گوش‌نواز را بشنویم. آهنگسازی این ترک اوج هنر هیدن و مودی موسوی را نشان می‌دهد. ترک بیل هم مثل قطعات قبلی دارای رایم و فلوی خوبی است. نوازندگی گیتار الکتریک توسط مودی موسوی یکی از نقاط قوت این آهنگ است. در این ترک همکاری و هماهنگی بین خواننده و آهنگساز به خوبی به چشم می‌خورد.

ترک خواهشاً دومین فیت هیدن و دی سون در این آلبوم است. این ترک یک قطعه‌ی انگیزشی محسوب می‌شود که افراد زدبازی و هیدن در آن تخصص دارند. 

سایکو سلام ترک غمگین و احساسی آلبوم ذوزنقه است و ملودی ساخته شده‌ی بی‌نقص با پیانو و با حنجره طلایی مهراد هیدن، حس و حال خوبی را به مخاطب انتقال می‌دهد. آهنگسازی خوب و صدای هیدن، ترک جاهل را به قطعه‌ای متفاوت تبدیل کرده است. ترک جاهل غرب وحشی و پر از خشونت را برای مخاطبان تصویرسازی می‌کند. 

مهراد هیدن یکی از خوانندگان معروف رپ فارسی است که از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود رو آغاز کرده است. او آلبوم ذوزنقه را به تازگی منتشر کرده است.

دان دان به عقیده‌ی خیلی‌ها یکی از بهترین ترک‌های آلبوم محسوب می‌شود و مهراد در این قطعه به بهترین نحو سبک رپ خودش را اجرا کرده است. مثل تمام آهنگ‌های آلبوم، بیت و ملودی از نقاط قوت ترک هست و کورس دلنشینی دارد. ترک شنبه جزو ترک‌های شنیدنی آلبوم ذوزنقه است. این ترک که بین مخاطبان رپ فارسی خیلی طرفدار پیدا کرده است، از متن و آهنگسازی بسیار خوبی برخوردار است. 

قطعه‌ی طلوع هرچند رپ نیست ولی آهنگسازی و فضای خوبی داشته و توانسته به دل مخاطب بنشیند. این ترک اوترو و تمام کننده‌ی آلبوم ذوزنقه است.

ماگ با طرح‌ رپ فارسی

این روزها آمار فروش ماگ سرامیکی با طرح‌های خاص در حال افزایش هست و بسیاری از تولیدکنندگان این لیوان پرطرفدار تلاش می‌کنند با طراحی و تولید ماگ با طرح‌های مختلف بازار را در اختیار خود بگیرند. فروشگاه اینترنتی کادینر هم مدتی است اقدام به طراحی و فروش ماگ با طرح‌ استیکرهای سایت کرده است. علاقمندان به رپ فارسی، گروه زدبازی و خوانندگان محبوب آن، می‌توانند با مراجعه به این سایت ماگ سرامیکی با کیفیت و دلخواه خود را تهیه و خریداری کنند. 

نویسنده: رقیه فرجی

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...