سلاااام، اگه تا حالا با استیکرای کادینر خودت رو خوشحال نکردی، میتونی از کد تخفیف HelloWorld با 10 درصد تخفیف نامحدود استفاده کنی!
سینما هنر هفتم است که در آن از شش هنر دیگر نیز استفاده می‌شود. در سراسر جهان جشنواره‌های مختلف سینمایی نظیر کن، برلین و لوکارو وجود دارد.

سینما در اصل واژه‌ای است یونانی به معنای حرکت، اما در اصطلاح، سینما، هنر و فنی است که به کمک یک سری تصاویر متحرک، پیامی را به مخاطب خود که همان تماشاگر است منتقل می‌کند. سینما آخرین هنر و به عبارت دیگر هفتمین هنر است. شش هنر دیگر از نگاه ارسطو عبارتند از: تئاتر، نقاشی، مجسمه سازی، نویسندگی، معماری و موسیقی!

در این میان سینما تنها هنری است، که نه تنها شش هنر دیگر را به خدمت گرفته بلکه به گونه‌ای توانسته آنها را اعتلا نیز ببخشد. همچنین سینما صنعت، فن و تکنیک را به خدمت گرفته و و آن را در متن خود دارد. در طول سال صدها فیلم از کارگردانان مطرح دنیا ساخته و به اکران عمومی می‌رسند، که بسیاری از این آثار به منظور حضور در جشنواره‌های مختلف ساخته می‌شوند.

جشنواره‌های سینمایی - جشنواره کن - سحر دولتشاهیی

این جشنواره‌ها پُلی هستند، تا مردم با فرهنگ، آداب و رسوم کشورهای مختلف آشنا شوند. در این فستیوال‌های بین‌المللی، بازیگرانی مختلفی به دنیای سینما معرفی می‌شوند، که قبلا چندان مطرح نبودند یا مورد توجه قرار نمی‌گرفتند. در طی سال‌های اخیر شاهد آن هستیم که بسیاری از این جشنواره‌ها چهره‌ها و استعداد‌های خوبی در زمینه‌ی بازیگری به دنیای بازیگری  معرفی کرده‌اند.

مهم‌ترین جشنواره‌های سینمایی جهان

در میان هزاران جشنواره‌ی سینمایی که هر ساله در سراسر جهان برگزار می‌شود، فستیوال‌های کن، برلین، لوکارنو، ونیز، کارلووی واری مسکو، مونترال و جشنواره‌ی فیلم فجر از مهم‌ترین و معتبرترین رویدادهای سینمایی جهان هستند.

جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کن

بزرگترین، باشکوه‌ترین و پُر زرق‌و برق‌ترین جشنواره سینمایی دنیا! جشنواره‌ای با سلیقه‌ای منحصربه‌فرد که در تمام دوران برگزاری‌اش از نوعی تفکر هنر برای هنر در دنیای سینما حمایت کرده است. همه ساله از اواسط ماه مه (اردیبهشت) به مدت ١٠ روز میزبان سینماگران جهان است و حدود ۲هزار فیلم بلند سینمایی را از صد کشور جهان جهت گزینش مورد بازبینی قرار می‌دهد. جشنواره کن را می‌شود ویترین فیلم‌های مهم اروپا و جهان نامید.

سینما هنر هفتم است که در آن از شش هنر دیگر نیز استفاده می‌شود. در سراسر جهان جشنواره‌های مختلف سینمایی نظیر کن، برلین و لوکارو وجود دارد.ا

جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم برلین

جشنواره بین‌المللی فیلم برلین یا برلیناله به‌عنوان فستیوالی که عموما به حمایت از رویکرد سیاسی- اجتماعی در سینما شهره است، یکی دیگر از معتبرترین و قدیمی‌ترین جشنواره‌های سینمایی اروپاست؛ که همه‌ساله در ماه فوریه در شهر برلین برگزار می‌شود. این جشنواره که نخستین‌بار در ‌سال ۱۹۵۱ با نمایش فیلم ربکا ساخته آلفرد هیچکاک گشایش یافت، در کنار جشنواره‌های فیلم کن و ونیز مهمترین رخدادهای سینمایی اروپا به شمار می‌روند.

جشنواره‌ی فیلم ونیز

قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی دنیا و در کنار جشنواره‌هایی چون کَن و برلین، یکی از مهم‌ترین، بهترین و بزرگترین جشنواره‌های سینمایی جهان است که با جایزه‌ی «شیر طلایی» از برگزیدگان قدردانی می‌کنند.

جشنواره‌ی فیلم لوکارنو

جشنواره‌ی فیلم لوکارنو یک فستیوال بین‌المللی فیلم است، که از‌ سال۱۹۴۶ هر ساله در شهر لوکارنو سوئیس برگزار می‌شود. این جشنواره پس از جشنواره‌های کن، ونیز، برلین و کارلووی واری پنجمین جشنواره معتبر فیلم اروپا به شمار می‌رود.

ویژگی خاص این جشنواره نمایش فیلم‌ها در میدان معروف پیاتزا، در فضای باز و بر پرده بزرگ است. در این میدان حدود ۸هزار تماشاگر به دیدن فیلم‌ها می‌نشینند و فیلم مورد علاقه خود را نیز انتخاب می‌کنند. پرده بزرگ پیاتزا گرانده که یکی از بزرگترین پرده‌های سینمای جهان است، در شب‌های برگزاری جشنواره لوکارنو، میزبان این تعداد تماشاگر پرشور دنیای سینماست.

جشنواره‌ی فیلم فجر

جشنواره فیلم فجر مهم‌ترین رویداد سینمایی ایران است، که از سال ۱۳۶۱ تاکنون، از ۱۲ تا ۲۲ بهمن در تهران برگزار می‌شود. تاکنون ۳۹ دوره از این فستیوال هنری برگزار شده است، که آخرین آن در سال ۱۳۹۹ بود. این رویداد توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا می شود. جشنواره‌ی فجر تا سال ۱۳۷۴ تنها به تولیدات سالانه سینمای ایران می‌پرداخت. اما از سال ۱۳۷۴ به‌صورت بین‌المللی نیز برگزار می‌شود و علاوه بر سینمای ایران، در بخش فیلم‌های خارجی نیز به بررسی آثار سینماگران جهان می‌پردازد.

سینما هنر هفتم است که در آن از شش هنر دیگر نیز استفاده می‌شود. در سراسر جهان جشنواره‌های مختلف سینمایی نظیر کن، برلین و لوکارو وجود دارد.ا

در بخش‌های رقابتی این جشنواره، شرکت‌کنندگان برای کسب جایزه مخصوص که «سیمرغ بلورین» نام دارد با هم رقابت می‌کنند. «دیپلم افتخار» و «لوح زرین» از دیگر جوایز این رویداد است. طی سالیان اخیرمسابقه‌های «سینمای مستند»،  «فیلم کوتاه» و مسابقه مواد تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی نیز به بخش‌های سینمای ایران اضافه شده‌ است. در ابتدای جشنواره، آیین بزرگداشت یک هنرمند برگزار می‌شود، و در انتها هم جوایز ویژه و مردمی به فیلم انتخاب شده با رای مردم داده می‌شود.

سیمرغ‌ها

سیمرغ‌های جشنواره دربخش‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن، بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن، بهترین چهره‌پردازی، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و مرد، بهترین صدابرداری و صداگذاری، بهترین طراحی صحنه و لباس، بهترین جلوه های ویژه میدانی و بصری، سیمرغ زرین بهترین فیلم با نگاه ملی، جایزه ویژه هیئت داوران، سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، به پرواز درمی‌آیند.

بخش بین‌الملل

بخش بین‌الملل جشنوارهُ فیلم فجر نیز به صورت جداگانه بعد از بخش سینمای ایران در پنج حوزه مختلف برگزار می‌گردد. به جز سیمرغ بلورین که برای بهترین فیلم اهدا می‌شود، سیمرغ سیمین برای دیگر منتخبین اهدا می‌شود. جایزه محمد امین و بین المذاهب از دیگر جوایز این جشنواره هستند

جشنواره ۳۹ ام فجر تحت تاثیر ویروس کرونا و با حضور اندک تماشاگران و علاقمندان در کاخ جشنواره برگزار شد، و در پایان به فیلم‌ها و بازیگران منتخب سیمرغ بلورین تعلق گرفت.

شما می‌توانید استیکر یا پوسته لپ تاپ فیلم‌های سینمایی مختلف را از فروشگاه استیکر کادینر تهیه کنید.

نویسنده: رقیه فرجی

به اشتراک بزار تا دوستامون هم استفاده کنن :))

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest

تا اینجا که اومدی یه توک‌پا اینجا هم برو!