فرانسه یکی از وسیع‌ترین کشورهای قاره اروپا و جزو برترین اقتصادهای جهان است. کشور فرانسه عضو تاریخی طولانی دارد و شهر پاریس پایتخت آن است.

فرانسه کشوری با جمعیت ۶۷ میلیون نفری در اروپای غربی واقع شده است و بعد از آلمان در رتبه‌ی دومین کشور پرجمعیت اتحادیه‌ی اروپا قرار دارد. فرانسه بر پایه‌ی مساحت، بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و سومین کشور بزرگ در کل قاره‌ی سبز به شمار می‌آید. این کشور از جنوب با آندورا و اسپانیا، از شرق با ایتالیا، سوئیس، آلمان، لوکزامبورگ و بلژیک و از جنوب با موناکو مرز زمینی مشترک دارد. جمهوری فرانسه به سبب شکل نقشه‌اش لقب شش ضلعی را به خود گرفته است، و دارای مناطق و قلمروهای آن سوی دریاهای زیادی هست و بعد از دو کشور اسپانیا و مراکش، دارای سواحلی در دریای مدیترانه و نیز اقیانوس اطلس است. پاریس بزرگ‌ترین شهر و پایتخت این کشور و همچنین مرکز اصلی تجارت و فرهنگ فرانسه است. فرانسه یکی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت این سازمان است. این کشور همچنین در گروه‌های دیگری همچون گروه هشت، گروه بیست، ناتو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و سازمان تجارت جهانی عضو است. نهاد‌های بین‌الملل بسیاری از جمله سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، پلیس بین‌الملل، یونسکو، اداره‌ی بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها مقر اصلی خود را در خاک این کشور بنا نهاده‌اند. براساس یک همه‌پرسی در ۴ اکتبر ۱۹۸۵، قانون اساسی فرانسه بر ایجاد کشوری سکولار و دموکرات تاکید دارد که مردم در آن حق حاکمیت را ایجاد می‌کنند. 

فرانسه یکی از وسیع‌ترین کشورهای قاره اروپا و جزو برترین اقتصادهای جهان است. کشور فرانسه عضو تاریخی طولانی دارد و شهر پاریس پایتخت آن است.

آب و هوای فرانسه

فرانسه مثل بسیاری از کشورهای اروپایی دارای آب و هوایی چهار فصل است. بخش‌های شمالی و شمال شرقی این کشور هوایی معتدل و بخش‌های جنوبی هم آب و هوای مدیترانه‌ای دارند. در بخش‌های غربی این کشور به دلیل میزان بارش زیاد، اقلیم اقیانوسی حاکم است و مردم این منطقه زمستان‌های معتدل و تابستان‌های گرم را تجربه می‌کنند. ویژگی چهار فصل بودن این کشور بارز و آشکار است و این تغییر آب و هوا ناحیه به ناحیه و شهر به شهر محسوس است. در شهر پاریس هوا خیلی سرد نمی‌شود و بارش برف در آن بسیار کم است. سواحل مدیترانه در جنوب این کشور آب و هوای خشکی دارند و به دلیل بارندگی کم، تابستان گرم و آفتاب تندی بر زمین می‌تابد. 

اقتصاد

فرانسه یکی از کشورهای توسعه یافته است که قدرت اقتصادی بالایی دارد. این کشور در رتبه‌بندی برترین‌ها، هفتمین اقتصاد بزرگ جهان و از نظر برابری قدرت خرید رتبه‌ی نهم دنیا را در اختیار دارد. اقتصاد این کشور بسیار پیشرفته و بازار محور است. صنعت گردشگری هم در این کشور جزو قدرت‌های اقتصادی است و جزو پربازدیدترین مقاصد مسافران و گردشگران در جهان محسوب می‌شود. صنعت کشاورزی فرانسه هم پیشرو در اتحادیه اروپا است و این کشور سالانه محصولات کشاورزی زیادی را تولید و روانه بازار جهانی می‌کند. لیون، تولوز (مرکز صنعت هوافضای اروپا) و مارسی از دیگر مراکز مهم اقتصادی فرانسه است.

فرانسه یکی از وسیع‌ترین کشورهای قاره اروپا و جزو برترین اقتصادهای جهان است. کشور فرانسه عضو تاریخی طولانی دارد و شهر پاریس پایتخت آن است.

زبان و مذهب

فرانسوی، زبان غالب و رسمی در این کشور است. از ۸۸ درصد جمعیت مسیحیان کاتولیک، مسیحیان پروتستان، مسلمانان و یهودیان فرانسه، اکثریت به زبان فرانسوی حرف می‌زنند. البته بسیاری از لهجه‌های محلی در این کشور در حال منسوخ شدن هستند. اهالی مناطق جنوب شرقی و “برتن” به زبان “باسک” صحبت می‌کنند. برای ارتباط بهتر با گردشگران، بیشتر مردم فرانسه تا حدودی بر زبان انگلیسی هم تسلط دارند و این نکته مهم و مثبت برای توریست‌ها است.

شهرهای فرانسه

شهرهای فرانسه هر کدام زیبایی منحصر به فرد خود را داشته و با جاذبه‌های گردشگری بی‌پایان، هر سال هزاران گردشگر و مسافر را جذب خود می‌کند. زیبایی این شهرها از موزه‌های دیدنی در پاریس گرفته تا کلیساهای جامع هیجان‌انگیز، محله‌های زیبا، رستوران‌های بی‌نظیر، کافه‌های شلوغ، باغ‌ها و فضاهای سبز باشکوه و غیره… جزو شاخصه‌های گردشگری این کشور هستند. 

“پاریس” شهری با میراث کهن

پاریس پایتخت فرانسه با داشتن میراث فرهنگی و مکان‌های تاریخی بی‌نظیر، بناهای یادبود و موزه‌های ملی و جهانی، از پربازدیدترین شهرهای اروپا محسوب می‌شود. موزه لوور، کلیسای نوتردام، کاخ لوکزامبورگ، خیابان شانزه‌لیزه، برج ایفل، مقبره ناپلئون و بسیاری دیگر، از جاذبه‌های گردشگری شهر پاریس به شمار می‌آیند. 

“لیون” مرکز اقتصادی کشور

لیون سومین شهر بزرگ فرانسه است و در کرانه رود “رون” قرار دارد. این شهر جزو شهرهای اقتصادی بزرگ فرانسه بوده و در بین مارسی و پاریس واقع شده است. لیون با داشتن سابقه تاریخی مهم در سینمای فرانسه، در فهرست آثار جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است. این شهر با تیم فوتبال لیون، به شهر فوتبالی فرانسه هم مشهور است و در طی چند سال اخیر رشد خوبی را در فوتبال تجربه کرده است. بسیاری از مراکز مهم دانشجویی در شهر لیون مستقر هستند.

“مارسی” بزرگ‌ترین بندر فرانسه

مارسی شهر بندری فرانسه و دومین شهر پرجمعیت این کشور است. این شهر در کنار دریای مدیترانه قرار دارد و دارای موقعیت استراتژیک در اروپا، کیفیت زندگی ممتاز، جمعیت جوان، پویا، خلاق و تجربه‌ی طولانی در تبادلات بین‌المللی است. 

“تولوز” صنعتی‌ترین شهر کشور

تولوز به عنوان یکی از شهرهای پیشرفته فرانسه و از مراکز صنعتی پیشرو در اروپا محسوب می‌شود. این شهر از نظر ظاهری زیبایی خاصی دارد و در طراحی بسیاری از ساختمان‌ها از طرح گل مینای قرمز استفاده شده است. به همین خاطر شهر تولوز به شهر قرمز معروف است. 

“لیل” مرکز فرهنگی

لیل از شهرهای شمالی فرانسه است. این شهر در بستر رودخانه‌ی “دئول” شکل گرفته است و در مرز فرانسه و بلژیک قرار دارد. “متروپل” اصلی‌ترین شهر لیل و چهارمین منطقه‌ی شهری در فرانسه است. لیل به دلیل داشتن تنوع بالای فرهنگی، در سال ۲۰۰۴ عنوان پایتخت فرهنگی اروپا را از آن خود کرد.

فرانسه یکی از وسیع‌ترین کشورهای قاره اروپا و جزو برترین اقتصادهای جهان است. کشور فرانسه عضو تاریخی طولانی دارد و شهر پاریس پایتخت آن است.

“استراسبورگ” مرکز قانون‌گذاری اروپا

استراسبورگ هشتمین شهر بزرگ فرانسه است. به دلیل مشرف بودن به رودخانه‌ی راین، این شهر از اهمیت زیادی برخوردار است. مرکز دادگاه حقوق بشر اروپا و پارلمان اروپا در این شهر واقع شده و به همین دلیل استراسبورگ به مرکز قانون‌گذاری اروپا معروف است. در شهر استراسبورگ فعالیت‌های فرهنگی بسیاری مانند کنسرت، تئاتر، سینما، رقص و غیره در جریان است.

نویسنده: رقیه فرجی

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...